ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 11796314
*
nr 1179 6314
GOUACHE
unidentified artist, early 20th century, 29x22,
Oidentifierad konstnär, Tidigt 1900-tal, 29x22
Droit De Suite
Estimate:
300
Auction date:
Monday April 23 2018
at 18:56:48
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache sekelskifte tidigt 1900-tal täckfärg vattenfärg
-
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auction ends
in 10 days
1 juli at 18:12
*
GOUACHE
nr 1179 6314
GOUACHE
unidentified artist, early 20th century, 29x22,
Oidentifierad konstnär, Tidigt 1900-tal, 29x22
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 300 |
Auction date: |
Monday April 23 2018 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache sekelskifte tidigt 1900-tal täckfärg vattenfärg
-
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auction ends
in 10 days
1 juli at 18:12